Vánoční zvyky

11. února 2007 v 10:27 |  Vánoce
Krájení jablka
Po štědrovečerní večeři rozpulte nožem jablko kolmo na osu, napříč. Záleží na tom, jaké seskupení jadérek má vnitřní část. Pokud je ve tvaru pěti nebo vícecípé hvězdy, sejdete se všichni za rok ve zdraví. Jestliže však jadérka zobrazují tvar kříže, znamená to, že někdo z přítomných těžce onemocní, či dokonce zemře. Pro lepší pocit se snažte vybírat velká jablka!

Pouštění lodiček

Potřebujete skořípky od vlašských ořechů. Do prázdné poloviny nakapejte vosk a připevněte malou svíčku kterou zapalte. ,,Lodičku" dejte do umyvadla s vodou. Komu se nepotopí, toho čeká dlouhý a šťastný život.
Jmelí - symbol štěstí, zdraví a úspěchu
Tato zelená rostlina je již od středověku považována za magickou. jedním z důvodů je, že roste vysoko v korunách stromů a je obrácena k nebi.
Plody jmelí jsou bílé a podobají se perlám. Dozrávají právě v prosinci. Jelikož bylo považováno za tajemné, zavěšovalo se do domů, aby bránilo vstupu čarodějnicím a zlým duchům.
Políbení pod zavěšeným jmelím v období od Vánoc po Nový rok by vám mělo zajistit vzájemnou lásku.
Jmelí koupíte pozlacené či přírodní.
Lití olova
Nad plamenem rozžhavte kousek olova a nechte roztát. Tekoucí kov pak nalijte do nádoby s vodou. Z odlitku můžete věštit událost pro další rok. Např. pokud uvidíte dva kruhy, čeká vás svatba. Naopak porušené dva kruhy znamenají rozchod.
Štědrovečerní večeře
Na štědrá den od rána až do večera by se měl dodržet přísný půst. kdo to vydrží, uvidí podle pověry zlaté prasátko.
Měl by být také připraven talíř navíc pro náhodného hosta.
Pod každý talíř se dávají kapří šupiny, které mají přinést dostatek peněz po celý rok.
K večeři se zasedá, až vyjde první hvězda.
Střevíc
Tento zvyk je typický pro mladá děvčata, která se v den Štědrého večera pokouší zjistit, zda se v následujícím roce provdají. Svobodné dívky si stoupnou zády ke dveřím a přes rameno hodí střevícem. Dopadne.li patou ke dveřím, zůstanou doma. jestliže však špička bude směřovat ven ze dveří, tak se dotyčná dívka do roka provdá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Počet návštěv

Klikni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama