Vánoce ve světě

11. února 2007 v 10:24 |  Vánoce
Austrálie
V zemi klokanů slaví Vánoce stejně jako ve Velké Británii - jen s tím rozdílem, že místo lyžování a koulování vrcholí v Austrálii léto a děti si užívají letních prázdnin, které s oblibou tráví na pobřeží oceánu s celou rodinou. Vánoční stromečky mají buď umělém nebo zasazené v květináči. Vánoční hostina má většinou formu pikniku pod otevřeným nebem s nezbytnými barevnými balónky. Pijí se ovocné šťávy, australské pivo a australské víno. K jídlu se podávají studené obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty a přeslazené dorty a zákusky. Nesmí chybět meloun. A kdo si chce jídelníčkem připomenout historii své země jako jedné z bývalých britských kolonií, dá si o štědrovečerní večeři jako dezert teplý švestkový nákyp s hrozinkami a ořechy polévaný vaječným koňakem.

Brazílie
Vánoční oslavy jsou zde velmi důležitými svátky. Nádherné pláže neznají zimu ani sníh. Téměř všechny vánoční stromky jsou umělé, skutečné jehličnany si mohou dovolit jen ti nejbohatší. Brazilci jsou proslulí nejen početnými rodinami, ale i velkorysostí a chutí utrácet. O štědrovečerní večeři si Brazilci pochutnávají na pečeném krocanu, ovoci, mořských rybách a sladkých zákuscích. Zpestření do tradičního pojetí Vánoc vnáší vyznavači candomblé, náboženství, které kdysi do Brazílie přivezli otroci z Nigérie a Beninu. Víra černých otroků prorostla katolickým náboženstvím, a tak se v daleké jihoamerické zemi radují nejen z bílého Ježíška, ale i z boha plodnosti a sklizně Oxalá s černou tváří, kterého doprovází Lemanjá, bohyně moře.
Bulharsko
V pravoslavném Bulharsku se vánoční svátky slaví až 6.ledna, a tak si milovníci Vánoc mohou nadělovat dárky hned dvakrát - 24.prosince a 6.ledna. V žádné bulharské domácnosti nechybí o Vánocích ozdobený stromeček. Dárky pod něj dává děda Koleda. Tradičním vánočním jídlem je v Bulharsku vepřové maso, čočka, fazole, rýže a zelí. Místo vánoček, na které jsme zvyklí u nás, připravují Bulhaři ze sladkého kynutého těsta pečivo ve formě kroužků.
Dánsko
V Dánsku začínají Vánoce zdobením adventních věnců. Nechybí na nich 4 svíčky, které si ovšem Dánové vykládají jako symboly čtyř období lidského života - dětství, mládí, dospělosti a stáří. Dánové na dárcích nešetří a většinou je kupují, vyrábí nebo objednávají s několikaměsíčním předstihem- Dbají navíc na to, aby dárek poukazoval na některou ctnost, nebo naopak vadu obdarovaného. Dárky rozdává vánoční posel a balí je do několika vrstev vánočního papíru. Ke štědrovečerní večeři se podává husa, kachna, vepřová pečeně s červeným zelím, teplá šunka, pepřená treska s ředkvičkou a horká rýže politá studeným mlékem, pivní a pšeničný chléb, a jako dezert sladký rýžový nákyp se zapečenou mandlí.
Finsko
Dárky roznáší veliký Ukko, pomáhají mu pidimužíci, kteří prý zlobivé děti odnášejí do svého ledového království.
Francie
Dárky dětem ukládá na krb nebo ke kamnům dobrý vánoční duch Peré Noél. Je ze všech Ježíšků a Santa Clausů nejmladší. Od Santa Clause se liší vlastně jenom jménem. 25.12. k slavnostnímu stolu zvou rodiny do svých domácností bezdomovce, chudé, sirotky nebo vězně. Na tabuli nechybí šneci, ústřice, žabí stehýnka, krocan plnění kaštanovou nádivkou a drahé ovoce. Tři králové jsou svátkem dětí a maminky jim v tento den upečou dort ozdobený papírovou figurkou, ve které je zapečená malá figurka. Kdo ji najde, je králem hry.
Grónsko
Tady bydlí děda Mráz a píší mu sem děti z celého světa. 6ije v podzemní jeskyni uprostřed věčného ledu.
Itálie
Štědrý večer se slaví jako předvečer narození Páně jen scházkou s přáteli. Také italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno. Ve srovnání s našimi jsou italské Vánoce velmi odbyté, vždyť tu ani nepečou cukroví. Jenom ta půlnoční mše je stejná. Pod vánočním stromkem najdou děti téměř vždy i malé jesličky.
Keňa
Vánoce jsou zde svátky hlavně pro turisty - v zemi je pouze 12% křesťanů. Štědrý večer slaví v hotelích po německo-britském způsobu, zatímco místní muslimové přihlížejí. Bouřlivější bývá Silvestr, kdy se i řada domorodců napije něčeho ostřejšího.
Mexiko
Mexičané oslavují Vánoce tak, jako jsou zvyklý žít - hlučně a vesele. Stromeček nemají. Sladkosti však dávají do velkého hliněného džbánu na vodu - Pinty, který visí ze stropu a je zdobený peřím. děti se po něm natahují rukama nebo tlučou dřevěnými hůlkami tak dlouho, dokud jim nespadne.
Německo
Nejtypičtějším vánočním stromkem je jedlička a děti se velmi těší už na 1.prosinec, kdy dostávají sladké adventní kalendáře.
Norsko
V Norsku vánoční kozel schovává dárky do dřeváků a bává doprovázen vánoční kozou. Děti jí proto dávají do svých botiček nějakou lahůdku.
Polsko
Na štědrovečerním stole nesmí chybět polévky jako boršč, zelňačka, hobouvá nebo rybí a samozřejmě štědrovečerní ryba - sleď nebo jeseter.
Rakousko
Rakousko se na Vánoce připravuje několik týdnů dopředu. Rakušané si vyrábí adventní věnce, ozdobené svíčkami a stuhami - zelenou, ta je barva naděje, a fialovou - barvou minulosti. Na štědrý večer přichází Ježíšek přivolaný zvonečkem.
Rusko
Štědrý den je v Rusku obyčejným pracovním dnem. Pravoslavní Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Původně byly spojeny s velkým množstvím lidových zvyků. Po zákazu Vánoc v roce 1918 však zvyky upadly v zapomnění a nyní většina Rusů místo nich slaví Nový rok s jolkou a dárky od dědy Mráze. Děda Mráz používá saně, cestuje až ze vzdálené Čukotky a doprovází ho Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů.
Spojené státy
Vánoce tu jsou největším svátkem roku, přestože se slaví pouze jeden den - 25.prosince. Proto tento den musí být opravdu dnem D. Všude miliony světýlek, jak venku, tak doma, velkolepá vánoční výzdoba, lidé si oblékají trička s vánočními motivy a kupují ohromné stromky. Pod nimi mají mnoho dárků, které nosí Santa Claus. Američané totiž tvrdí, že čím více tím lépe. dospělí se nejvíce těší na hostinu s krocanem s kaštanovou nádivkou.
Velká Británie
Vrcholem vánočních svátků ve Velké Británii je 25.prosinec, kdy děti ihned po probuzení nacházejí v červených ponožkách dárky od Santa Clause. Britské rodiny se obvykle sejdou nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem - směsí oříšků, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citrónu a švestek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Počet návštěv

Klikni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama