O Vánocích

10. února 2007 v 19:33 |  Vánoce
Datum, kdy se Vánoce slaví
Jinou věcí je datum, kdy se Vánoce slaví. Ač je Ježíš historickou postavou, přesné datum jeho narození nemůžeme zjistit. Nicméně Ježíšovo narození, čili příchod Božího Syna na svět, se začalo slavit poměrně brzy, v prvé čtvrtině 4. století o tom máme už bezpečné zprávy. Na křesťanském východě se začalo s oslavou 6. ledna . To bylo datum jednoho pohanského svátku v Alexandrii :"Narození Božského eonu". Na křesťanském západě (v Římě) se slavilo 25. prosince a to bylo zase datum starého pohanského svátku "Narození věčného slunce". Západ i východ se o tata data slavení navzájem "obohatil", v západní (latinské) církvi se pak obsahem svátku 25. prosince stalo výrazně slavení Ježíšova vtělení a 6. ledna jeho zjevení se lidem (Epifanie). Pozdě po řadu století překryla tento obsah svátku úcta ke svatým třem králům (počet tří byl odvozen od tří královských darů, kteří mágové Ježíšovi přinesli).
Shrnuto: obsah Vánoc je křesťanský, datum bylo zřejmě zvoleno jako "překrytí" pohanského svátku. Vánoční zvyky mají původ pohanský i křesťanský a pro pochopení křesťanského obsahu Vánoc nemají vcelku význam. Smyl Vánoc je vyjádřen v evangeliích (část Bible) a v liturgii (církevní obřady).
Stromeček v Čechách
První vánoční stromeček se rozsvítil v pražské vile ředitele Stavovského divadla Jana K. Liebicha roku 1812. Po třiceti letech se v Praze začaly stromky prodávat zcela běžně a lidé je nazývali Kristovým strůmkem. Stromeček si mohly ze začátku dovolit jen zámožnější rodiny, teprve později se stromeček rozšířil na Moravu a do většiny příbytků. Stromeček k nám pronikl z německého území. Až do poloviny našeho století byla vánočním stromem hlavně jedle, v dnešní době je pro svou vzácnost nahrazena smrkem a borovicí. Zvyk stavět rozsvícené vánoční stromky na veřejných prostranstvích se v Evropě ujal po první světové válce. Na českém území se podle dochovaných zpráv poprvé postavil veřejný stromeček v Plzni roku 1925. Tato zvyklost se za první republiky rychle rozšířila po dalších českých i moravských městech i vesnicích.

Betlém
V hebrejštině slovo bét lechem znamená dům chleba, ale také dům (boha) Lachama. Od nepaměti se tak jmenovala malá judská vesnice ležící necelých 12 km od města Jeruzaléma. Narodil se v ní starozákonní král David a Ježíš Kristus.
V Betlému, stejně jako v celé Palestině, slaví křesťané Vánoce a Ježíšovo narození třikrát do roka. Na Boží hod, 25. prosince ho vítají bohoslužby západních církví, o šestém lednu řecké ortodoxní církve, pravoslavní, Koptové, Syřané a Habešané, a osmnáctého ledna slaví narození Páně Arméni.

Štědrý den - původ a historie
Štědrým dnem začínaly Vánoce. Slovo Vánoce podle některých zdrojů pochází z německého Weihnachten, ale pravděpodobnější je původ ze slavení dvanácti nocí
Historie slavení Vánoc spadá do doby, kdy se v římském kalendáři v roce 336 objevil zbrusu nový svátek. Jmenoval se Adventus Divi, což je jako Příchod Božského. Tento nový svátek měl připomenout jubileum nástupu panovníka na trůn. Věčně pronásledovaní křesťané odmítli uctívat člověka jako boha. A tak svátek zaměnili za Adventus Domini neboli Příchod Páně a poprvé ho oslavili v roce 354.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Počet návštěv

Klikni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama